Förtext:
Det här inlägget var från början tänkt att bara handla om mitt behov att undvika AI-genererad musik men allt eftersom jag dök ner i alternativen så uppenbarade sig andra, nya problem. Därför blev det här inlägget en mix av flera olika problem. Ja ja, det är vad det är. Vi åker!
Häromdagen satt jag som vanligt och lyssnade på veckans upplaga av den återkommande spellistan ’Discover Weekly’ som Spotify släpper varje vecka, skräddarsydd baserad på mina lyssningsvanor. Jag brukar ta den stunden i veckan som ett sätt att hitta ny musik att lyssna, sådan som ligger i närheten av den av den musik jag normalt lyssnar på.
Men något kändes inte rätt. Flera av låtarna jag fick rekommenderat kändes inte genuina. Det var ganska enkelt, efter några musklick att konstatera att flera av dessa i sin helhet faktiskt var AI-genererade låtar.
Min upplevelse att Spotify numera är nedlusat med AI-genererad musik – musik som promptats fram utan själ, utan känsla eller mening.
Jag förstår att AI är det ”nya heta”, att det är enkelt, billigt och snabbt att skapa AI-genererad musik. Men om vem som helst börjar pressa ut sin skit på streamingtjänsterna så bör vi som konsumenter behöver ges möjlighet att filtrera bort smörjan från våra rekommendationer och istället upptäcka riktig musik!
Denna möjlighet ger oss inte Spotify i nuläget. Det går att dölja specifika artister eller filtrera bort material baserat på nyckelord, vilket heller inte hjälper då AI-musik inte gärna skyltar med att den är just AI-genererad.
Detta faktum fick mig att tröttna en aning. Jag behövde ge mig ut på jakt efter en lösning men efter 18 år med Spotify som primär musikkälla så sätter gamla vanor sina spår.
Efter lite research och överläggande med bekanta på sociala medier så landade jag i att testa streamingtjänsten Deezer, som enligt uppgift har något typ av ”AI-filter” som gör att tjänsten inte rekommenderar dig någon AI-genererad musik. Precis vad jag var ute efter!
Sagt och gjort, jag signade upp på en gratismånad och kopierade över alla mina spellistor från Spotify via tjänsten Tune My Music. Allt kändes välbekant. Allt funkade bra även i bilen, via inbyggda Google Automotive, där Deezer har en vettig app. Men sen kom bakslaget.
Min setup hemma är sådan att jag har högtalare med röststyrning via Google Assistant och genom dessa styr jag bland annat vilken musik jag vill lyssna på. Grejen är den att Google Assistant inte integrerar med Deezer. Det var ingenting jag reflekterade över i min iver att byta streamingplattform men när jag väl står där i köket och säger ”Hej Google, spela mina favoritlåtar” och ingenting händer. Facepalm!
Jag fortsatte diskussionen med vännerna Jezper och Johan och det landade i att jag tänkte ge Apple Music en chans. Som redan inbiten Apple-användare kändes det som en låg tröskel att ta sig an deras musiktjänst, samt att man får ett vettigt paketpris på Apple TV, Apple Arcade och Apple Music. Och, röststyrning funkar! Allt frid och fröjd eller? Nejdå, nästa bakslag …
Istället har Apple Music inte någon app i Google Automotive-plattformen som jag har i min Polestar 2. Det vill säga, jag skulle bli tvungen att köra kablad CarPlay eller köpa en adapter till bilen som låter mobilen kör CarPlay trådlöst. Inte aktuellt tyckte jag, som vant mig vid att ha allt i bilens eget ekosystem.
Kvar står jag nu med två alternativ. Spotify eller YouTube Music. Båda fungerar med röststyrningen mot Google Assistant, båda har dedikerade appar för bilen och dessvärre, båda serverar mig AI-genererad musik.
Spotify har dock det uppenbara övertaget att erbjuda ljudböcker utan extra kostnad, vilket tilltalar mig.
Så här står jag nu, tillbaka på ruta ett igen verkar det som. Tror jag behöver pepp och tips.
Rekommendera mig er bästa lösning enligt följande kravlista:
- Streamingtjänst som (helst) inte föreslår AI-genererad musik
- Ska funka på iOS och i Google Automotive-plattformen
- Ska ha stöd för röststyrning genom Google Assistant
Och nej, jag är inte intresserad av att sätta upp någon egen lagringstjänst för musik. Det är inte så jag konsumerar musik – jag har behov av att hitta ny musik hela tiden.
Hilfe!
Photo by Immo Wegmann on Unsplash

Lämna ett svar