Under de senaste dryga fyra åren har jag fotograferat med en kompakt Fujifilm X100V som jag rakt igenom varit otroligt nöjd med. Den ersatte i sin tur det Canon-system jag tidigare använde, inklusive fyra objektiv att släpa runt på.
Känslan att gå från att kånka en fotoväska till att ha en fast lins utan zoom var på något sätt befriande – om än utmanande. Kameran kom med ut mer ofta, packningen blev lättare och jag slapp ta beslut om vilket objektiv jag skulle använda där och då – X100V erbjöd bara en möjlighet. Och vill man zooma in lite, ja då får man vackert använda apostlahästarna och traska närmare bara!
X100V var också mitt första steg in till den moderna kompaktkameran, och till Fuji som varumärke. Jag lockades av filmsimuleringsmöjligheterna och av den retroinspirerade designen med de fysiska reglagen.
Men nu, fyra år senare var det dags för mig att ta nästa steg. Därför har jag nu efter moget övervägande, åtskilliga timmar av jämföresevideor på YouTube och en lite oväntad helomvändning sålt min Fujifilm X100V och köpt mig en Fujifilm X-T5.
Egentligen var min första tanke att ersätta min X100V med en Fujifilm X-E5 men efter noga övervägande vände jag bort från det beslutet och siktade in mig på X-T5 istället. Även om kameran inte är lika kompakt så känns det som ett mer rätt val för mig.
Det är fortfarande en kamera i Fujis X-serie så samtliga menyer och inställningar känns igen från min tidigare kamera, vilket är bekvämt och trevligt. Själva kamerahuset är lite mer greppvänligt och aningen större och alla de fysiska reglagen är kvar, vilket jag uppskattar och tycker ger en mer tilltalande design.
Nu två dagar in har jag inte hunnit fotografera så mycket utan har gjort en del grundinställningar, anpassningar i kontroller och preparerat med ett antal filmsimuleringar som jag alltid återkommer till.
Det lär bli lite mer foto här även framöver, vartefter jag har tankar att dela.
Häng gärna med om du har lust!

Lämna ett svar