Något oväntat släppte Apple häromveckan en ny bärbar dator – MacBook Neo!
Förutom namnet Neo som sticker ut mot Apples annars fantasilösa namnsättning så bjuder den här datorn på ytterligare några överraskningar.
Först och främst priset. Instegsmodellen för MacBook Neo ligger vid svensk lansering på 7 995 kronor inklusive moms, vilket i Apple-mått mätt är något vi inte sett sedan tidiga Mac mini-dagar!
Den aggressiva prissättningen och marknadsföringsmaterialet visar tydligt att Apple med den här datorn har ställt in siktet på studenter.
Den finns i fyra distinkta färger, formatet är litet (13″) och vikten ligger på strax över nätta 1,2 kilo.

Som vi är vant oss vid från Apple får man här en dator helt i aluminiumchassi, precis som vilken annan modern MacBook som helst. Den har ljusstark och skarp bildskärm, en batteritid som räcker hela dagen och det där klassiska Apple-tangentbordet och styrplattan.
För att kunna pressa ner priset på den här datorn har Apple gjort ett antal saker annorlunda mot vad vi är vana vid från deras bärbara datorer hittills. Det som först och främst skiljer är att den datorn inte drivs av Apples egna datorchip i M-serien utan här har man valt A-serien – närmare bestämt A18 Pro, det vill säga samma som sitter i iPhone 16 Pro från 2024. Apple har också skalat ner på en GPU-kärna.
Vidare levereras Neo också med endast 8 GB ramminne och går inte att bestycka med mer än så.
Detta är alltså första gången vi ser en MacBook som kör macOS men som drivs av motsvarande hårdvara som en iPhone. Resultatet blir naturligtvis en mindre kraftfull dator som inte lämpar sig lika väl för tyngre uppgifter men som hjälper till att hålla priset nere.
För 7 995 kronor får du Neo bestyckad med 256GB diskutrymme och ingen touchID. Lägger du till ytterligare 1 000 kronor får du istället 512GB diskutrymme och även touchID.
Apple har också minskat storleken på styrplattan något samt valt att inte integrera någon bakgrundsbelysning i tangenterna (som för övrigt är färgmatchade med chassit på datorn). Synd, men inte absolut något i alla fall undertecknad kan leva med.
Detta i stora drag är MacBook Neo. En prisvärd instegsmodell med klassiska Apple-attribut som ändå inte skäms för sig.
Jag har de senaste sju åren kört en MacBook Pro (2019) som på den tiden var en rapp och kraftfull maskin i prisklassen 19 000 kronor men med åren har den blivit trött, färre appar funkar på den gamla Intel-baserade arkitekturen och batteriet börjar bli slött. Jag har sällan använt datorn till några tyngre uppgifter utan det har mestadels varit bildredigrering, skriva blogginlägg och surf.
Det var dags att byta. Och så kom då Neo helt plötsligt! Jag var först försiktigt skeptisk (på samma sätt som jag var till iPhone Air, om ni minns?) men ju fler recensioner och tidiga intryck jag samlade på mig från diverse techsajter så blev jag övertygad om att MacBook Neo skulle passa mitt användningsmönster perfekt – så det blev en beställning.
Nu sitter jag här och skriver det här blogginlägget på Neo och är fyra dagar in i min upplevelse av datorn. Jag har ännu inte satt den på prov med något direkt tungt utan syftet för mig var främst en dator att skriva på.
Det som slår mig mest är hur mycket dator detta ändå för pengarna. Den känns inte som en billig Chromebook utan har de vanliga Apple-attributen. Aluminium rakt igenom, inget plast här inte. Skärmen är ljusstark och skarp och tangentbordet har den klassiska MacBook-känslan. Kan nämnas är att styrplattan inte har någon vibrator som feedback vid tryck utan här är det en klassisk mekanisk variant man hör om man trycker lite hårdare på den.
En trevlig upplevelse för mig som kommer från en äldre Intel-MacBook är att MacBook Neo (likt nyare MacBook Air) inte har någon inbyggd fläkt – det behövs helt enkelt inte. Arvet från iPhone-arkitekturen gör den effektiv och den har god värmeavledningsförmåga. Det gör den perfekt att sitta med i knäet i soffan.
Jag lär återkomma med fler intryck längre fram när jag långtidstestat Neo. Är du intresserad av vad maskinen klarar av och vem den är tänkt för så kan jag rekommendera att se recensionsvideon hos Marques Brownlee här nedan.

Lämna ett svar